När jag slutade jobba igår så åkte jag ut till huset i skogen, där var redan folket igång med att fixa. Olle, Rolle och Anita hade trimmat allt gräs och RÄFSAT upp allt hö som blev efter trimningen. Pappa och Marita var var där också och tittade till oss. Pappa var så förundrad över att våra FINA UNDERBARA vänner ställer upp och hjälper oss med att röja torpet, nu när kroppaskrället inte vill vara med ordentligt också, så är det värt VÄLDIGT mycket.
Kommer de bara så där och hjälper till frågade han. Ja, så goa vänner har vi, och det var ju ”Oves fel! att vi började umgås. 🙂 Dessutom så har vi jäkligt kul när vi håller på, glåporden haglar och vi skrattar gott.
När detta var klart så började röjningen av allt som skulle slängas i containrarna, som Rolle hade kört ut under tisdagen, en för skrot och en för brännbart. Det var redan sorterat i garagen redan och Eva kom med släpkärran och hämtade mer grejer som hon kan sälja till förmån för Katthemmet. Känns bra att kunna ge bort det som kan tänkas få nya ägare. Alltid blir det väl någon krona. Ove var ju dessutom en riktig kattvän så då känns det ju ändå bättre. Nu är det tomt i ladan sånär som på en snöslunga och en trädgårdstraktor. Själv så var jag lite överallt, jag stylade inne och på fredag ska jag fotografera inför försäljningen. Hoppas mäklaren godtar mina bilder när hon hör av sig efter sin semester. Nu är det så fin att man skulle vilja flytta in.
Efter att vi var klara för dagen *harkel* kvällen så åt vi gemensam middag på Canton i Skara. Alla var vrålhungriga. Hemkomst då var det en stor dusch, en kall öl och snarkebingen.
När jag öppnade ytterdörren i morse så låg Snutteruttan på bron, undrar om hon frusit inatt då hon dragit en dyna över sej. 🙂
Gosekatten som fyller 9 år idag. Mattes lilla favorit.
Medans jag satt här och skrev så hoppade Snuttis upp i knät på mej och ville få lite gos, rätt som det är så blir hon helspänd, hoppar ner och springer till hallen, ställer sig där och tittar in i köket. Vi har nog besök av en röd hemlösing igen.
Olle går och tittar och mycket riktigt där var han, men han springer ut genom luckan på baksidan.